Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [86]
Пошук
Друзі сайту
завантаження...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей


Головна » Статті » Мої статті

Непересічний підштовхувач до образного мислення

В Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття  виставки графічних робіт члена Національної спілки художників України Федора Федоровича Лагна. Подібні події, в плані неординарності мистецького стилю художника, в музеї бувають не часто. Здається, просто подорож до іншого світу.


Непересічний підштовхувач до образного мислення

Федір Федорович Лагно наш земляк, і  народився 24 лютого 1956 року  в селі Нова Осота Олександрівського району. У 1983 році закінчив факультет дизайну Харківського художньо-промислового інституту (зараз Харківська академія дизайну та мистецтв).                      З 1983 року активно бере участь в багатьох всеукраїнських та міжнародних виставках:

- 1990 рік – персональна виставка живописних творів у Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.І. Чижевського;

- 1991 рік – лауреат Міжнародного Бієнале Львів – 91 «Відродження», отримав творче запрошення до Польщі;

- 1993 рік – персональна виставка графіки у Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.І. Чижевського;

- 1994 рік – поїздка до Італії в групі п’яти українських художників, двомісячна творча практика в містах Монгідоро, Болонья, Венеція;

- з 1998 року – співпраця з творчою групою «Фабрика дизайну»  (м. Москва), розробка концепт-проектів, креативу продукції, товарних брендів.


- 2005 ріку - персональна виставка «Зустріч із друзями» у Кіровоградському обласному художньому музеї.

- 2009 року в Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито  виставку однієї картини «Ідентифікація взаєморозуміння» (1992 р.)

 Федір Лагно  став постійним учасником Великодніх благодійних аукціонів 2009 - 2011 років, організаторами яких виступають: медіа-група «Весь Кіровоград», картинна галерея Андрія Кадигроба та Кіровоградський обласний художній музей. Цікавим є й той факт, що під час Першого аукціону надана Федором Федоровичем робота «Ідентифікація взаєморозуміння» велика за розміром: 1,0м х 3,40м залишилася не проданою, хоча під час аукціону зазначалося, що робота є саме музейною, так як жодний з покупців не придбав її для музею, то автор люб’язно передав її до фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею.

Роботи Федора Лагна знаходяться в зібраннях Міністерства культури України, Львівської картинної галереї, Кіровоградського обласного художнього музею,  а  також в приватних зібраннях США, Канади, Японії, Великобританії, Італії, Росії та України.
Сфери творчої діяльності Федора Лагна це монументальне мистецтво, живопис, графіка, ілюстрація. Зараз художник живе і працює в смт. Олександрівці Кіровоградської області.   На виставці представлено відібраних сорок робіт написанних останнім часом, у 2007–2011рр.

          Роботи створені у 2007 році  - «Епоха гуманізму», «Новий Ікар», «Казка», «Танго ксенофобії», «Тихе передчуття патріотичного збудження», «Історія Джексона Поллока», «Терорист присягає на вірність Санта Клаусу», «Карнавал масок», «Дорожній патруль в засідці», «Бетмен допомагає дільничному в затриманні злодія»,  «Романтика дільничного».   

          У 2010 році Федір Федорович створив серію «Зникаючі види»: «Довіра», «День відкритих дверей», «Квіти переможцю», «Букет», «Несподівана зустріч», «День народження» та  роботи «Король – блазень», «Міграція», «Концепція рибалки», «Натюрморт на фоні пейзажу», «Смачного», «Об’єкт №1» за сюжетом Хічкока  «Птахи», «Метафізичні маски» 2010р.

         Тема художників ХХ століття  розвивається в роботах «Пікасо» 2011р., «Далі» 2011р.    Окремим експозиційним блоком представлені роботи «Дівчина з яблуком» 2011р., «Пляж» 2011р., «Оголена» 2011р.,  «Літо» 2011р.          Щоб бути в унісон з творчістю Федора Федоровича Лагна потрібно переосмислити та пропустити через себе «розмірковування» художника: «Коли я розмірковую над сенсом творчості, то перш за все я маю на увазі свободу.

Ремесло - одна зі складових творчого процесу, важлива, але не вирішальна. Вона приймає активну участь, але ні в якому разі не може замінити сам творчий процес. Ремесло - база накопичених знань, набутий досвід технічних можливостей вміло користуючись котрими, художник може вирішувати складні творчі задачі. На відміну від ремесла, творчість - недетермінована субстанція. Іншими словами, вона виникає з нічого.

«Творчість - таємниця. Таємниця творчості є таємниця свободи. Таємниця свободи неосяжна і не має пояснення. Також безмежна і не має пояснення таємниця творчості» (М. Бердяєв).

Митець - творча індивідуальність, яка сублімує в собі світогляд, філософію життя, моральний і духовний досвід, знання і технічний багаж. Він самодостатній в мультикультурному просторі, але в той же час є носієм автентичної культури                 і традицій народу (етносу), частиною якого він себе ототожнює. Він ідентифікує себе з цим етносом і цей ідентифікаційний код має своє вираження в його творчості. Отримуючи - ти віддаєш (в культурному, інтелектуальному сенсі) і навпаки. В сучасному світі, в світі комунікативних і технологічних засобів, культурна межа, розмивання її мультимедійними засобами, стає умовною. Сучасний медіапростір, його вплив на суспільну думку, веде до формування свого роду, уніфікованого культурного трешу.

Сучасна формотворча модель - з тисячі по гривні, аніж з десяти по сто, тому що так набагато простіше отримати потрібний прибуток, адаптує суспільну свідомість, яка рефлексує, як собака Павлова, на легко пізнаваний і легкотравний культурний продукт і в результаті стає об’єктом маніпуляції свідомості й підміни понять (добре-погано).

Нас методично й цілеспрямовано прилучають до культури за гривню. Перед митцем стоїть непростий вибір - жити за Чарльзом Дарвіном: «Виживають не сильні й розумні, а ті, хто оперативно реагують на зміни», або ж вибрати непросту форму діалогу з суспільством,   намагаючись запропонувати йому свою версію творчої  свободи. (Ф. Лагно, 2011р.)».

 Федір Лагно  митець неординарний, а такий що примушує до мислення, і до  того ж нестандартного. Він перебуває фізично поруч з нами, але практично і духовно ніби знаходиться у паралельному світі, і спочтеріає за обома одночасно та переплітає їх у своїх творах. Його твори пронизані винахідливістю та ласкавим гумором, і майже завжди яскраві та різнобарвні.


 Виставка митця стала без усякого сумніву подією. Потрапивши на неї потім, я спостерігав за відвідувачами залу, які стояли зануреними у світ художника та збирали до купи думки, до яких їх підштовхував художник. З такими людьми цікаво, і це помітно навіть на відстані, і часом просто через ненавязливі  сторонні спостереження.


Анатолій Авдєєв
Категорія: Мої статті | Додав: sokil (05.10.2011)
Переглядів: 811 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: